Göründüğü Gibi Değil

Gizemli Yolculuk
6 Temmuz 2016
Bir Kadın Varmış Bir Kadın Yokmuş
6 Temmuz 2016
IMG-20190507-WA0010

Öykünün Güzelliği

Ya Da Öykü Güzeli Esra ODMAN


D ergilerde okuyup beğenilen, değer verilen bir yazarın ürünlerini kitapta topluca okumak, sindirmek, değerlendirmek insana daha anlamlı duygular yüklüyor. Esra Omdan da dergilerde öykülerini okuduğum, önemsediğim bir öykücüydü. Farklıydı.İçtendi. Özgüveni olduğunu vurguluyordu yazdıkları..

İlk öykü kitabı Gölgesi Bedenim’i bu duyarlıklar içinde okumuştum. Esra Odman öyküleriyle buluşmak, onun öykü kahramanlarıyla duyarlıklı bir yolculuğa çıkmak, gerçekten insana tad veriyor. Kadın olmanın sorumluluğu, yükümlülüğü, duyarlığı içinde Odman. Öykülerine de sakınmasız yansıyor bu durum. Yaşanmakta olanı, karakterlerinin geçmişlerine yaptıkları yolculuklarla varsıllaştırıyor. Seçtiği karakterlerin iç dünyası, dış etkenler üzerine kurulan gerilim, Odman öykülerinin öne çıkan önemli özelliklerinden. Doğallığı, duyarlıklı yapısı, içtenliği, özdenliği onu ayrıcalıklı kılan yanları olsa gerek.

Esra Odman ikinci yapıtı Göründüğü Gibi Değil'de olgun, donanımlı, yaşadığı çağın sorumluluğunu kavrayan, yazdıklarının ayırdında bir öykücü kimliğiyle karşımıza çıkıyor. Öykü güzeli Esra Odman belli ki ayağını yere daha sağlam basıyor . Dili, anlatımı, seçtiği konuları, görselliği yaratmasındaki becerisiyle öykülerinin içinde zevkli bir yolculuğa çıkabiliyor insan. Sözcüklerini özenle seçiyor; abartmadan, kafa ütülemeden, oyalamadan... Bedenin gücü, ağırlığı, devingenliği duygularının gücüyle buluşuyor. Beden, öykülerini kavrayan, somutlayan, varsıllaştıran bir izleğe dönüşüyor sanki.

Ben Esra Odman'ın öykülerini beğeniyle, yorulmadan, sıkılmadan, kopmadan okudum. Çünkü Odman öykülerinde durağan, silik, soluk anlatımlardan kaçıyor; daha renkli, daha doğal, daha kalıplar dışında atak anlatımları deniyor.Bunu da oldukça başarılı biçimde uyguluyor. Her geçen zaman içinde öyküsünün kurgusunu, anlatımını, dilini daha geliştirdiğini, daha ustalaştığını görüyorum. Değerli yazar Mehmet Güler’in Gölgesi Bedenim için yazdığı değerlendirmesinde ne denli haklı olduğunu kavrıyorum: "Türk öykücülüğünün Esra Odman'la önemli bir yazar kazandığını düşünüyorum. Bu konudaki zarımı onun için atıyorum; zamanın umudumu ve beklentilerimi boşa çıkarmayacağını düşünerek..."

Hadi bakalım Esra kalemine kuvvet, öykülerine bereket,şiirli diline devam et…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir