Esra Odman İyier31 Aralık 1969 İstanbul'da doğdu .ODTÜ İstatistik bölümünü bitirdi. Bir kamu kuruluşunda bilgi sistem yöneticisidir. 2003 yılından beri öyküler yazıyor. Adam öykü, Varlık dergisi, Kum edebiyat, Kül edebiyat, Patika, Özgür pencere dergisi, Ardıçkuşu, Aylak, İzmir Olimpos, Bursa, Afrodisyas, Lacivert, Akköt dergisi, Beş parmak dergisi, Radikal 2 eki gibi dergilerde, anafilya.com ve dergi.havuz.de gibi internet sitelerinde öykü,tanıtım yazısı ve denemelerim yayınlandı.

Biografim

Ö zgür pencere sitesinde 2006 şubat ayında “böyle olsun istemezdim!” Öyküsü ayın birincisi seçildi. 2006 haziran ayında eskişehir sanat derneğinin 2. Öykü yarışmasında “yol ayrımı” öyküsü ikinci seçildi. 2006 eylül ayında beş parmak dergisinin düzenlediği samim kocagöz öykü yarışmasında “tek gecelikti…” öyküsü birinci seçildi. 2007 şubat ayında afyon kocatepe haber öykü yarışmasında “rüya” öyküsü ikinci seçildi. 2007 nisan ayında ümit kaftancıoğlu öykü yarışmasında “iki incir “ öyküsü ikinci seçildi.

“Gölgesi Bedenim” isimli öykü kitabı 2007 yılında, “göründüğü gibi değil” isimli öykü kitabı 2009 yılında, “boşluk isimli kitabı 2012 yılında, “gizemli yolculuk isimli çocuk kitabı 2015 yılında basıldı. 2015 yılında “bir kadın varmış bir kadın yokmuş isimli öykü derlemesini, 2016 yılında “kadın sesi kağıda düşerse” derlemesini yayımladı. .

Toplu öykülerin yer aldığı; “kadın öykülerinde Karadeniz”, “Savur Saçlarını Ege”, “İzdüşümü-2”, “Anneler ve Kızları”, Kadında Söz İzleri, “Minimal Öykü Nedir?” Kitaplarında birer öyküsü bulunmaktadır.

Egeli kadın yazarlar platformu üyesidir. Edebiyat onun için olmazsa olmazlardandır. Yazmaktan çok okumak ve araştırmak üzerine yoğunlaşmıştır. Yazmanın günlük, aylık ya da yıllık değil bir ömrü kapsadığı düşüncesiyle, geç kalmış olmanın telaşıyla herşeyi hemen yapmak, sabırsız olmak ve yazma konusunda inatçı olmak gibi özellikleri vardır. Yoğun iş temposu içinde bile sürekli bir şeyler yazar. Onun yaşadığını, nefes aldığını gösterir.